مقالات

مشکلات یخچال هیمالیا و راه حل های آن

موتور فن 1550

مقدمه

یخچال هیمالیا یک برند معروف و محبوب در زمینه ی تولید و فروش یخچال های سرد و گرم است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و با کیفیت، محصولات خود را به بازار عرضه می کند. اما هر چقدر هم که یخچال های هیمالیا دارای ویژگی های منحصر به فرد و مزایای بسیار باشند، نمی توان گفت که از مشکلات و عیوب فاقد هستند. در این مقاله، ما قصد داریم تا برخی از مشکلات رایج و شایع یخچال های هیمالیا را بررسی کنیم و راه حل های مناسب برای رفع آنها را ارائه دهیم.

مشکلات یخچال های هیمالیا

فن سرامیکی اواپراتور

فن سرامیکی اواپراتور یک قطعه یدکی است که در قسمت پشت یخچال قرار دارد و وظیفه ی آن خنک کردن اواپراتور است. اواپراتور نوعی لوله است که سرداب (فرآین) را در خود جریان می دهد و حرارت را به فضای خارج از یخچال منتقل می کند. فن سرامیکی اواپراتور باعث می شود که حرارت از اواپراتور دور شود و جلوگیری از بالا رفتن دمای داخل یخچال شود.

بعضی از علائم نشان دهنده ی خراب شدن فن سرامیکی اواپراتور عبارتند از:

بالا رفتن دمای داخل یخچال

صدای بلند و نامطبوع فن

تشکیل برفک و یرقان در قسمت فریر

خاموش شدن و روشن شدن مکرر فن

 

برای تست فن سرامیکی اواپراتور، می توانید به صورت زیر عمل کنید:

قبل از هر کار، باید سوئيچ برق يخچال را خاموش كنيد.

پشت يخچال را باز كنيد و كابل برق فن را جدا كنيد.

با يك پيچ گوشتي، فيش كابل برق فن را باز كنيد.

سيم های قرمز و سياه كابل برق فن را به يك باطری ۹ ولتی متصل كنيد.

اگر فن چرخيد، يعنی سالم است و اگر چرخ نكرد، يعنی خراب است و باید تعویض شود.

 

برای تعویض فن سرامیکی اواپراتور، می توانید به صورت زیر عمل کنید:

قبل از هر کار، باید سوئيچ برق يخچال را خاموش كنيد.

پشت يخچال را باز كنيد و كابل برق فن را جدا كنيد.

با يك پيچ گوشتي، فيش كابل برق فن را باز كنيد.

با يك پيچ گوشتي، پيچ های نگه دارنده ی فن را باز كنيد و فن را از جای خود برداريد.

فن جديد را در جای خود قرار دهيد و پيچ های نگه دارنده را محكم كنيد.

سيم های قرمز و سياه كابل برق فن را به فيش متصل كنيد و فيش را ببنديد.

كابل برق فن را به پريز متصل كنيد و سوئيچ برق يخچال را روشن كنيد.

 

برای خرید فن سرامیکی اواپراتور یخچال هیمالیا، می توانید از فروشگاه های مجاز و نمایندگی های این شرکت استفاده کنید. قیمت فن اواپراتور یخچال هیمالیا در حدود * تومان است. شما می توانید با تماس با شماره ی روناک الکترونیک، نماینده ی رسمی یخچال های هیمالیا در تهران، سفارش خود را ثبت کنید.

 

فن سرامیکی کندانسور

فن سرامیکی کندانسور یک قطعه یدکی است که در قسمت پایین یخچال قرار دارد و وظیفه ی آن خنک کردن کندانسور است. کندانسور نوعی لوله است که سرداب (فرآین) را در خود جریان می دهد و حالت آن را از گاز به مایع تغییر می دهد. فن سرامیکی کندانسور باعث می شود که حرارت از کندانسور دور شود و جلوگیری از بالا رفتن دمای دستگاه شود.

 

بعضی از علائم نشان دهنده ی خراب شدن فن سرامیکی کندانسور عبارتند از:

بالا رفتن دمای دستگاه

صدای بلند و نامطبوع فن

تشکيل شبهه در قسمت زير يخچال

خاموش شدن و روشن شدن مكرر فن

 

فن سرامیکی اواپراتور یخچال چیست؟

فن سرامیکی اواپراتور یخچال یک قطعه الکترونیکی است که در داخل یخچال قرار دارد و وظیفه آن توزیع هوای سرد در محفظه یخچال و فریزر است. فن اواپراتور با کمک موتور فن، هوای سرد را از اواپراتور (قسمتی که مبرد را تبخیر می‌کند) به سمت داخل یخچال هدایت می‌کند و باعث می‌شود دمای یخچال و فریزر به صورت یکنواخت حفظ شود. فن اواپراتور همچنین باعث جلوگیری از تشکیل برف و یخ در داخل یخچال می‌شود.

 

برد یخچال هیمالیا

برد یخچال هیمالیا یک برد الکترونیکی است که در بعضی از مدل‌های یخچال هایمالایا استفاده می‌شود. برد یخچال هیمالایا کنترل کننده عملکرد فن سرامیکی اواپراتور، موتور فن سرامیکی کندانسور، ترموستات، تایمر، رله و دیگر قطعات الکترونیکی یخچال است. برد یخچال هایمالایا با استفاده از سنسورهای دما، رطوبت و جریان هوا، شرایط داخل و خارج یخچال را اندازه‌گیری می‌کند و براساس آن، قطعات را روشن و خاموش می‌کند.

 

جهت چرخش فن یخچال

جهت چرخش فن یخچال به نوع موتور فن بستگی دارد. بعضی از موتورهای فن دارای جهت ثابت چرخش هستند و بعضی دارای جهت قابل تغییر با تغییر جهت جریان برق هستند. در حالت کلی، جهت چرخش فن باید به گونه‌ای باشد که هوای سرد را به سمت داخل یخچال بفرستد و هوای گرم را به سمت خارج. برای تست جهت چرخش فن، می‌توانید با استفاده از گیره آمپرمتر، جریان الکتروسینکس (AC) را در سیم‌های موتور فن اندازه‌گیری خارج کنید. اگر جریان الکتروسینکس در جهت مثبت باشد، یعنی فن در جهت ساعتگرد چرخش می‌کند و اگر در جهت منفی باشد، یعنی فن در جهت خلاف ساعتگرد چرخش می‌کند. برای تغییر جهت چرخش فن، باید سیم‌های موتور فن را با هم عوض کنید.

 

فن خنک کننده موتور یخچال

فن خنک کننده موتور یخچال یک قطعه الکترونیکی است که در پشت یخچال قرار دارد و وظیفه آن خنک کردن موتور فن کندانسور است. موتور فن کندانسور قطعه‌ای است که هوای گرم را از کندانسور (قسمتی که مبرد را مایع می‌کند) به سمت خارج یخچال هدایت می‌کند. فن خنک کننده موتور یخچال با کمک موتور فن، هوای سرد را از خارج به سمت موتور فن کندانسور بفرستد و باعث می‌شود دمای موتور پایین بماند.

 

قیمت فن سرامیکی اواپراتور و فن سرامیکی خنک کننده موتور یخچال

قیمت فن سرامیکی اواپراتور و فن خنک کننده موتور یخچال به نوع و برند یخچال، ابعاد و توان فن، نوع و تعداد پره‌های فن، نوع و قدرت موتور فن و دیگر عوامل بستگی دارد. به طور متوسط، قیمت فن اواپراتور بین ۵۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ تومان و قیمت فن خنک کننده موتور یخچال بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ تومان است. البته این قیمت‌ها ممکن است در بازار نوسان داشته باشد.

 

روناک الکترونیک

روناک الکترونیک سایت فروش قطعات های یخچال از جمله برد های برند های ایرانی است و در خرید و فروش قطعات با کیفیت فعاليت دارد

 

فن یخچال کلور

فن یخچال کلور یک نوع فن اواپراتور است که در یخچال‌های برند کلور به کار می‌رود. فن یخچال کلور دارای پره‌های پلاستیکی و موتور فن ۲۵۲۰ لوله‌ای است. فن یخچال کلور با توجه به نوع مدل یخچال، در ابعاد و توان مختلف تولید می‌شود. فن یخچال کلور با داشتن سرعت بالا و صدای کم، عملکرد مناسبی در خنک کردن یخچال دارد.

 

نحوه تست فن یخچال

برای تست فن یخچال، شما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روش اول: با استفاده از ولتمتر، ولتاژ الکتروسینکس (AC) را در سیم‌های موتور فن اندازه‌گیری کنید. اگر ولتاژ بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ ولت باشد، یعنی برق به موتور فن رسیده است و فن باید چرخش کند. اگر ولتاژ پایین‌تر یا بالاتر از این باشد، یعنی برق به موتور فن نرسیده است و فن خراب است.

روش دوم: با استفاده از قطب نما، قطب شمال قطب نما را به سمت پره‌های فن نزدیکید. اگر قطب نما چرخش کند، یعنی موتور فن دارای جریان الکتروسینکس است و فن باید چرخش کند. اگر قطب نما چرخش نکند، یعنی موتور فن دارای جریان الکتروسینکس نیست و فن خراب است.

روش سوم: با استفاده از گوش خود، صدای فن را گوش کنید. اگر صدای فن شنیده شود، یعنی فن در حال چرخش است و سالم است. اگر صدای فن شنیده نشود، یعنی فن در حال چرخش نیست و خراب است!

 

پاور یخچال بتا چهار سیم هیمالیا

پاور یخچال بتا چهار سیم هیمالیا

 

متریکس چیست؟

متریکس یک برند آلمانی است که در زمینه تولید قطعات الکترونیکی برای یخچال ها و دستگاه های دیگر فعالیت دارد. برخی از محصولات متریکس عبارتند از: برد اصلی و نمایشگر یخچال و فریزر، موتور فن یخچال، نمایشگر گاز و غیره. شما می توانید قیمت و خرید محصولات متریکس را از سایتروناک الکترونیک تهيه کنید!

فن اواپراتور یک قطعه الکترونیکی است که وظیفه دارد هوای سرد را در قسمت یخچال و فریزر به چرخش درآورد. اگر موتور فن اواپراتور کار نکند، هوای درون یخچال و فریزر گرم می شود و مواد غذایی خراب می شوند. موتور فن اواپراتور را با توجه به راهنمای تعویض تایید شده توسط تولیدکننده ی مدل یخچال خود تعویض کنید¹.

موتور فن یک قطعه الکترومکانیکی است که با استفاده از برق، پروانه فن را به حرکت درمی آورد. موتور فن باعث جابجایی هوا در دستگاه های برودتی مانند چیلر، سردخانه، تهویه مطبوع و غیره می شود. موتور فن با توجه به سایز، قدرت، جنس و نحوه نصب آن، انواع مختلفی دارد.

اواپراتور یک مبدل حرارتی است که وظیفه دارد تبادل دما با مبرد مایع انجام دهد. این تجهیز با قرار دادن هوای محیط یا سیال دیگر در معرض کویل های حاوی مبرد مایع، باعث انتقال دما بین مبرد و سیال خارج از اواپراتور می شود. به این ترتیب هوا یا سیال خارج، گرمای خود را از دست داده و خنک می شود. این عمل باعث تبخیر مبرد نیز می شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.