مقالات

اهم سنسور یخچال و فریزر

ترمیستور 16 سانتی متری 10 اهم

سنسور فریزر چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور یخچال و فریزر دمای یخچال و فریزر شما را حفظ می کنند

ممکن است دستگاه ساده ای به نظر برسد، اما سنسور فریزر چیست و چگونه کار می کند؟ یک دستگاه حسگر فریزر برای کارایی فریزر و یخچال و نظارت بر دما بسیار مهم است.

سنسور فریزر دمای فریزر را بررسی می کند. در صورت افزایش دما، سنسور با کنترل پنل برای رفع مشکل ارتباط برقرار می کند. همچنین می تواند از سرد شدن بیش از حد و گرفتگی فریزر جلوگیری کند.

درک هدف یک حسگر فریزر به شما کمک می کند تشخیص دهید که چه زمانی سنسور شما درست کار می کند یا چه زمانی باید آن را تعویض کنید. همیشه می توانید با یک متخصص برای کمک تماس بگیرید، اما همه چیزهایی را که باید بدانید در این مقاله یاد خواهید گرفت.

 

چیزهایی را در مورد سنسور فریزر بیابید، مانند:

 

 • سنسور فریزر چیست و چگونه کار می کند؟
 • چگونه می توانید تشخیص دهید که کار نمی کند؟
 • آیا می توانید سنسور فریزر را خودتان تعویض کنید؟

 

 

سنسور فریزر چیست؟

سنسور فریزر یا ترمیستور راهی برای بررسی دمای فریزر شما است. دمای فریزر را می خواند و به برد کنترل می فرستد. اگر باید خنک‌تر یا گرم‌تر باشد، حسگر می‌تواند آن را تغییر دهد، بنابراین غذای شما یخ زده می‌ماند.

 

در صورت مشاهده مشکلاتی مانند موارد زیر ممکن است به سنسور فریزر جدید نیاز داشته باشید:

 • محفظه فریزر احساس گرما می کند
 • فریزر در حال یخ زدایی نیست
 • یخچال خیلی گرم یا خیلی سرد است

ممکن است عجیب به نظر برسد که سنسور فریزر شما می تواند بر یخچال نیز تأثیر بگذارد، اما این سنسور دما می تواند کل دستگاه را کنترل کند. یخچال و فریزر از انرژی یکسانی استفاده می کنند، بنابراین ترمیستور می تواند به تنظیم هر دو قسمت این دستگاه کمک کند.

سنسور دمای یخ زدایی چیست؟

 

سنسور یخ زدایی کمی با ترموستات یخچال متفاوت است. ترموستات یخچال درجه حرارتی است که یخچال را خنک می کند. دمای داخل یخچال را اندازه گیری می کند تا از گرم شدن بیش از حد یا یخ زدن آن جلوگیری کند. دماهای شدید باعث می شود که ترموستات به کمپرسور بگوید روشن یا خاموش شود تا از آسیب جلوگیری شود.

سنسور دمای یخ زدایی در پایین یا پشت یخچال قرار دارد. نزدیک سیم پیچ های سیستم یخ زدایی است اما دارای یک دسته سیم است که به راحتی قابل جداسازی و تعویض است. ترموستات مانند یک دماسنج استاندارد دارای جیوه است، اگرچه کمترین مقدار آن صفر درجه فارنهایت است.

برخی از سنسورهای دمای یخ زدایی جدیدتر از جیوه و سیم استفاده نمی کنند. در عوض، آنها مستقیماً به یخچال وصل می شوند و چیزی فراتر از دما را تشخیص می دهند. آنها همچنین می توانند تشخیص دهند که در کمپرسور، بخاری یا ترموستات مشکلی وجود دارد.

 

ترمیستور 16 ساینتی متری 10 اهم

ترمیستور 16 سانتی متری 10 اهم

 

 

سنسور دمای یخ زدایی منتظر می ماند تا فریزر به نقطه خاصی برسد و بر اساس آن متغیرها عنصر گرمایش را فعال می کند. سنسور دمای یخ زدایی با توجه به این عوامل کار می کند:

 • زمان
 • درجه حرارت
 • ضخامت یخ زدگی

سنسور دمای یخ زدایی در فواصل زمانی مشخص روشن می شود و این کار را بدون توجه به سطح یخ زدگی انجام می دهد و قصد دارد المنت گرمایش را شفاف نگه دارد.

دمای اواپراتور را اندازه گیری می کند اما تنها زمانی روشن می شود که اواپراتور به دمای سرد مشخصی برسد. در این مرحله، شروع به گرم شدن و یخ زدایی اواپراتور می کند تا کار کند.

یک سنسور مادون قرمز روی ترموستات یخ زدایی یخ زدگی را اندازه گیری می کند. این می تواند به تدریج ایجاد شود، بنابراین عناصر گرمایش زمانی که به ضخامت خاصی می رسد فعال می شوند و عنصر گرمایش یخ انباشته شده را ذوب می کند.

ترموستات های یخ زدایی برای فریزرها و یخچال ها بسیار مهم هستند زیرا با سنسور فریزر کار می کنند تا از تجمع آن جلوگیری کنند.

سنسور فریزر هوشمند چگونه کار می کند؟

حسگرهای فریزر ممکن است مانند فناوری قدیمی به نظر برسند. با این حال، ضروری است که بدانید سنسور فریزر شما چقدر خوب کار می کند. به جای بررسی مکرر آن، می توانید از سنسور فریزر هوشمند استفاده کنید.

یخچال ها و فریزرها عایق ضخیمی دارند تا غذا را برای خوردن ایمن نگه دارد، بنابراین ممکن است تعجب کنید که چگونه یک سیگنال بیرونی می تواند به درها نفوذ کند. وقتی سنسور را داخل فریزر قرار می دهید، به یک هاب بی سیم خیلی نزدیک نیاز دارید. سیگنال های داخل فریزر خیلی قوی نخواهند بود، بنابراین باید فاصله را تا حد امکان کاهش دهید.

بلوتوث بهترین گزینه برای سنسورهای فریزر هوشمند است زیرا کارآمدتر از WiFi است. با اتصالات بلوتوث می‌توانید حسگرهای باتری‌دار زیادی پیدا کنید. وقتی تلفن خود را نزدیک فریزر می آورید، هشداری در مورد وضعیت دما دریافت می کنید.

اگر یخچال هوشمند دارید، از قبل از طریق تلفن خود به داده های دستگاه دسترسی دارید. برخی از یخچال‌های هوشمند دارای برنامه‌های مخصوص به خود با داده‌ها و کنترل‌های حسگر فریزر هستند. اما همه یخچال‌ها ویژگی‌های یکسانی ندارند، بنابراین همیشه می‌توانید یک سنسور فریزر هوشمند جداگانه برای یخچال خود تهیه کنید، چه هوشمند یا ساده.

 

چگونه سنسور فریزر را تعویض کنیم؟

می توانید سنسور فریزر خود را با مشاهده خوانش دما تست کنید. حتی اگر ترمیستور به درستی کار نکند، به احتمال زیاد باز هم خوانش را نشان می دهد. همچنان در بسیاری از موارد خواندن ایده آل را نشان می دهد، بنابراین فکر نمی کنید چیزی اشتباه است. برای اندازه گیری دقیق دمای فریزر و یخچال می توانید از یک دماسنج مادون قرمز جداگانه استفاده کنید.

در برخی از کشوهای پایین یخچال، ممکن است همچنان به اندازه کافی خنک باشد تا غذا سالم بماند. از آنجایی که احتمالاً متوجه تفاوت دما در یخچال یا فریزر شده اید، احتمالاً بین 40 تا 60 درجه است.

سازمان غذا و دارو توصیه می کند که اگر برخی از غذاها را برای دو ساعت یا بیشتر در دمای 40 درجه فارنهایت نگهداری کنید، دور بریزید. هدر دادن غذا سخت است، اما مطمئن شوید که خانواده خود را با بررسی درجه حرارت و انتخاب مناسب در مورد اینکه چه غذایی باید نگه دارید، ایمن نگه دارید. مریض شدن از غذای فاسد آسان است.

هنگامی که می توانید تغییر دما را احساس کنید، تصور می کنید که مشکل از سنسور فریزر است. اما همچنان باید بررسی کنید و ببینید که آیا فن هنوز کار می کند یا خیر. اگر اینطور نیست، می توانید همه چیز را به یکباره جایگزین کنید. فن اغلب حتی با سنسور دمای نامناسب هنوز هم می تواند خوب کار کند، بنابراین بهتر است قبل از تشخیص مشکل، هر دو ناحیه را عیب یابی کنید.

اگر تا به حال قطعات ماشین لباسشویی یا قطعات ماشین ظرفشویی را تعویض کرده اید، تعویض سنسور دما به همین سادگی است. دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قطعه درست را دریافت می کنید. شما می‌خواهید به هر برندی که سازنده می‌گوید متناسب با دستگاه است، بچسبید.

اولین قدم قطع برق یخچال است. می توانید آن را از برق بکشید یا یخچال را از روی کلید قطع کنید. سپس ترمیستور را پیدا کنید. ممکن است دفترچه راهنمای مالک شما مکان دقیق را به شما نشان دهد. معمولاً در پشت یا کنار یخچال قرار دارد.

چندین پیچ وجود دارد که پوشش ترمیستور را در جای خود نگه می دارد. بسته به دمای فریزر، پیچ ها ممکن است یخ بزنند. می توانید از سشوار برای آب کردن یخ ها استفاده کنید تا بتوانید پیچ ​​آن ها را باز کنید.

گیره‌های نصب، ترمیستور را در جای خود نگه می‌دارند، بنابراین بازکردن آن‌ها، جدا کردن سیم و بیرون آوردن ترمیستور کار سختی نیست. می‌توانید از همان گیره‌های نصب و مهار برای ترمیستور جدید خود استفاده کنید، بنابراین فقط روی آن کلیک کنید. درپوش را به جای خود باز کنید و یخچال را دوباره به برق وصل کنید.

بسته به دمای داخلی یخچال و فریزر، ممکن است تا 12 ساعت طول بکشد تا دستگاه تا 40 درجه خنک شود. این دما همان چیزی است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را برای غذا بی خطر می داند، بنابراین شما نمی خواهید به مدت دو ساعت هیچ غذایی بالاتر از آن دما بخورید و همچنین نباید غذای جدید را تا زمانی که به آن دما برسد در یخچال قرار دهید.

 

 

انواع سنسور یخچال فریزر

در انواع مدل های یخچال های جدید و ساید بای ساید از زیادی استفاده شده است که در برندهای مختلف یخچال ها معمولا این سنسورها به صورت مشابه هستند. از جمله انواع سنسورهای تعبیه شده در یخچال فریزر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سنسور دمای یخچال و فریزر:

این نوع سنسور وظیفه اندازه گیری دمای داخلی یخچال و فریزر را برعهده دارد.

این سنسور دارای حساسیت بالایی بوده و اگر دمای یخچال فریزر از میزان معین پایین تر باشد، به کمپرسور دستور کارکرد بیشتر را صادر می نماید.

سنسور دیفراست:

سنسور دیفراست یخچال هر چند ساعت یکبار کمپرسور فعال شده و عمل یخ زدایی یا دیفراست را انجام می دهد.

در صورتی که دمای هیتر دیفراست به میزان مشخص شده برسد، این سنسور هیتر را خاموش می نماید تا آسیبی به اواپراتور یخچال وارد نگردد.

سنسور دمای محیط:

 • وظیفه این سنسور اندازه گیری دمای محیط و ارسال آن به قطعه برد الکتریکی است.
 • این کار به تنظیم صحیح میزان ولتاژ ورودی به کمپرسور کمک می نماید.

سنسور دمای کمپرسور:

 • این سنسور وظیفه دارد تا در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای کمپرسور آن را خاموش نماید.
 • سنسور درب یخچال:
 • سنسور درب در صورت باز ماندن درب دستگاه و به طور معمول با صدای بیب یا روشن شدن چراغ آن فعالیت می کند.

سنسور دیسپنسر یا آبریز:

 • زمانی که لیوان را درون بخش دیسپنسر قرار می دهید و اتصال لیوان جهت خروج یخ یا آب صورت می گیرد، این سنسور فعال می شود.

نحوه تست اهم سنسور یخچال فریزر

برای اینکه بتوانید اقدامات لازم جهت تست سنسور یخچال فریزر و بررسی مقاومت سنسور یخچال را انجام دهید، می توانید از دستگاه اهم متر کمک گرفته و مطابق مراحل زیر عمل کنید.

 1. ابتدا جهت بررسی ترمیستور اقدام به جدا کردن این قطعه از یخچال نمایید.
 2. برای اینکه بتوانید زمان کارکرد ترمیستور دماهای مختلف را بررسی کنید، اجازه دهید ابتدا این قطعه به دمای محیط رسیده و از یک لیوان آب یخ نیز برای دمای پایین استفاده نمایید.
 3. تا رسیدن به دمای اتاق و با گرم شدن سنسور، دقت داشته باشید که اهم سنسور باید در 68 درجه فارنهایت (20 درجه سانتی گراد) به 2 k اهم برسد.
 4. از آنجایی که ترمیستور را درون لیوان آب یخ قرار داده اید، پس از اندازه گیری سنسور باید مقدار آن در 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتی گراد) تقریبا برابر با 3 k اهم باشد.
 5. در صورتی که پس از اندازه گیری متوجه شدید مقادیر به دست آمده به این اعداد فاصله زیادی دارد، به این معناست که سنسور دچار ایراداتی بوده و باید تعویض گردد.

 

 

 

 

 

 

 

جدول اهم سنسور یخچال برندهای مختلف

اندازه اهم یخچالنام برند
2 kپاناسونیک
5 kسامسونگ
2 k 10 , kال جی
10 kالکترواستیل
10 kاسنوا
10 k 5 , kامرسان
10 kهیمالیا
5 k 50 , kارج
k 3پارس
10 k 5 , kسینجر
k 5جنرال الکتریک
k 2هایسنس
k 10بکو
10 k 5 , kحایر
k 5توشیبا
k 10دونار
29.5 kبوش
k 3زیمنس
10 k 5 , kسیلوان
k 5ویرپول
k 10آرچلیک
k 10بلومبرگ

 

بازگشت به لیست

1 نظر در “اهم سنسور یخچال و فریزر

 1. سپهر ساده زیست گفت:

  ممنون بابت مطلب خوبتون. من یک تعمیرکار تازه واردم و مطلب شما یه مرور خیلی خوب روی برخی مباحث مختلف یخچال بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.